Dla rodziców
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY OBOWIĄZUJĄCE W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM ,,JAGÓDKA” W BYDGOSZCZY
Zarządzenie Nr 5/2020
Dyrektora Niepublicznego Przedszkola ,,Jagódka” w Bydgoszczy
z dnia 21 listopada 2020 r zmieniające Zarządzenie Nr 1/2020
w sprawie wprowadzenia procedur bezpieczeństwa
w związku z epidemią COVID-19 z dnia 1 września 2020 r.
AKTUALIZACJA
PROCEDURY ORGANIZACJI WYCHOWANIA I EDUKACJI W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM „JAGÓDKA” W BYDGOSZCZY ZGODNIE Z NOWELIZACJĄ:
Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 [1] dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).
Postanowienia szczegółowe
-
W zajęciach edukacji przedszkolnej mogą uczestniczyć tylko dzieci zdrowe bez objawów sugerujących chorobę zakaźną.
-
Minimalna przestrzeń dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1,5m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.
-
Jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji lub na kwarantannie nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
-
Przy przyjmowaniu nowego dziecka dyżurujący w szatni pracownik przedszkola przeprowadza z osobą przyprowadzającą krótki wywiad pozwalający zminimalizować zagrożenie infekcji.
-
Rodzice mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem z zasady 1 rodzic
z dzieckiem, w odstępie od kolejnego rodzica w odległości ok., 1,5 m z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych). -
Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola wyłącznie przez osoby zdrowe.
-
Zapewnia się szybką komunikację przedszkola z rodzicem dziecka. Za bezpośredni kontakt z rodzicami odpowiedzialny jest nauczyciel przebywający, w tym czasie w grupie, zgłasza zaistniałe zagrożenie dyrektorowi. Rodzic jest zobowiązany do odebrania telefonu z przedszkola (52 341 38 55 lub komórkowego telefonu nauczyciela) oraz ustalenia postępowania.
-
Pomiar temperatury rekomendowany jest termometrem elektronicznym. Budzący niepokój nauczyciela stan zdrowia dziecka upoważnia go do dokonania pomiaru temperatury.
W przypadku wystąpienia temperatury 37,5 C, i wyższej, nauczyciel zawiadamia rodzica. -
W przypadku objawów wskazujących na infekcję wirusem COVID-19 pracownik zabezpieczony w środki ochrony oczekuje na rodzica w wyznaczonym izolatorium.
-
Z sali, w której przebywają dzieci usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
-
Wykładziny w salach, które mają zapewnić dzieciom komfort podczas zabawy i nauki, są odkurzane codziennie, a w wyznaczone dni sprzątane odkurzaczem wodnym. Pod koniec każdego dnia są dezynfekowane przeznaczonym do tego celu środkiem.
-
Zaleca się unikanie codziennego przynoszenia przez dzieci do placówki i zabierania z placówki zbędnych przedmiotów lub zabawek.
-
Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi, nauczycielami
i personelem opiekującym się dziećmi. -
Przy organizacji żywienia stosuje się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
-
Dzieci spożywają posiłki z zachowaniem zasad szczególnej higieny, w miejscu do tego przeznaczonym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
-
Wielorazowe naczynia i sztućce myje się w zmywarce z dodatkiem detergentu,
w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać. -
Sale, w których przebywają dzieci, są wietrzone: przed wejściem dzieci do sali, podczas pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym oraz po opuszczeniu pomieszczenia oraz zgodnie z bieżącymi potrzebami.
-
Dzieci, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, myją ręce wodą z mydłem przez ok. 30 sekund.
-
Dyrektor podejmuje decyzję o realizacji przez specjalistów i nauczycieli zajęć dodatkowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania COVID-19.
-
W przedszkolach prowadzi się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych i zabawek.
-
Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet, a w pomieszczeniach sanitarno higienicznych wywiesza się obrazkowe plakaty dla dzieci z zasadami prawidłowego mycia rąk.
-
Dzieci pod nadzorem nauczyciela mogą korzystać z placu zabaw zgodnie z ustalonym harmonogramem zapewniającym zmianowe przebywanie grup w szatni.
-
Sprzęt na terenie dezynfekuje się pod koniec dnia, za wykonanie dezynfekcji odpowiedzialny jest pan konserwator.
-
Dla pracowników przedszkola zapewnione są indywidualne środki ochrony osobistej
– jednorazowe rękawiczki, maseczki/przyłbice, a także fartuch z długim rękawem. -
Na wypadek zgłoszenia zakażenia koronawirusem: dziecka lub pracownika przedszkola, posiadających kontakt z pozostałą społecznością przedszkolną poniżej siódmej doby od stwierdzenia zakażenia, dyrektor natychmiast zgłasza fakt Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu, podejmuje, po otrzymaniu aprobaty Sanepidu, decyzję o przejścia grupy lub całego przedszkola na kwarantannę. Dyrektor organizuje pracę placówki zgodnie z wytycznymi Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i pozostaje z nim w ścisłym kontakcie.
-
Na wypadek przejścia na kwarantannę dyrektor wydaje stosowne zarządzenie, o którym informuje nauczycieli i pracowników osobiście, wychowawcy przekazują informację rodzicom, drogą internetową lub telefonicznie (rozmowa lub sms).
-
Po przejściu na kwarantannę obowiązuje edukacja zdalna. O zasadach jej organizacji powiadamiają rodziców nauczyciele grup.
Bydgoszcz, dnia 21 listopada 2020 r.
Pozostałe procedury wprowadzone Zarządzeniem nr 1/ 2020 przez Dyrektora Przedszkola Niepublicznego „Jagódka” w Bydgoszczy z dniem 1 września 2020r. utrzymują niezmienne brzmienie tj.:
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKA LUB DZIECKA PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO „JAGÓDKA” W BYDGOSZCZY KORONAWIRUSEM SARS-COV 2 (DALEJ”COVID 19).
PROCEDURA KONTAKTU Z RODZICAMI W PRZYPADKU POGORSZENIA SIĘ STANU ZDROWIA DZIECKA.
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA W CZASIE EPIDEMII COVID-19. CZYSTOŚCI W PRZEDSZKOLU.
UTRZYMYWANIA CZYSTOŚCI W PRZEDSZKOLU.
PROCEDURA KORZYSTANIA Z ISTNIEJĄCEGO NA TERENIE PRZEDSZKOLA PLACU ZABAW.
PROCEDURA STOSOWANIA ZASAD HIGIENY PRZEZ DZIECI.
UZASADNIENIE ZNIAN:
Procedura organizacji wychowania i edukacji w Przedszkolu Niepublicznym „Jagódka”
w Bydgoszczy jest konsekwencją zmian zgodnie z nowelizacją:
Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 [1] dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).
oraz potrzebami wynikającymi z organizacji pracy przedszkola.
Małgorzata Sroka
Dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Jagódka” w Bydgoszczy
3. Procedura kontaktu z rodzicami w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia dziecka
- Za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci powierzonego opiece przedszkola odpowiadają nauczyciele oddziału, do którego dzieci zostały przydzielone.
- Przez cały czas pobytu dzieci w przedszkolu nauczyciel powinien skupiać swoją uwagę na dzieciach i obserwować ich zachowanie.
- W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych nauczyciel ma obowiązek powiadomić dyrektora przedszkola.
- Dyrektor niezwłocznie powiadamia rodziców, korzystając z uzgodnionej z nimi ścieżki szybkiej komunikacji – przesyła wiadomość na podany adres a-mail lub zadzwoni pod wskazany numer telefonu.
- Po nawiązania kontaktu rodzice zobowiązani są przybyć do przedszkola tak szybko, jak to możliwe i przejąć opiekę nad dzieckiem.
- W przypadku objawów nie świadczących o zakażeniu koronawirusem powinni zabrać dziecko do domu i umówić wizytę u lekarza. Gdyby pojawiały się objawy właściwe dla zakażenia koronawirusem powinni bezzwłocznie skontaktować się z sanepidem.
- W sytuacji, gdy przyjazd rodziców do przedszkola się opóźnia a pojawia się zagrożenie związane z pogarszaniem się stanu zdrowia dziecka, dyrektor powinien sprowadzić fachową pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, przed przyjazdem rodziców.
- Jeśli to możliwe powinien natychmiast powiadomić rodziców o pogorszeniu się stanu zdrowia dziecka i podjętych działaniach.
4. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w czasie
epidemii COVID-19
- Odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola w czasie epidemii COVID-19 ponoszą rodzice i opiekunowie.
- Za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice. Jeśli dziecko ukończyło 4 lata rodzic musi zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola.
- Osoby przyprowadzające i odbierające dziecko z przedszkola muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania jak i odbierania dzieci z przedszkola. Osoby dorosłe zobowiązane są stosować się do nakazu zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegania zalecenia utrzymania dystansu i zachowania ostrożności w kontaktach bezpośrednich. Przed wejściem do przedszkola zobowiązane są zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji umieszczonym przy wejściu do budynku.
- W czasie epidemii rodzice powinni (w miarę możliwości) wskazać jedną osobę stale przyprowadzającą i odbierającą dziecko z przedszkola.
- Rodzice nie powinni upoważniać do odbioru niepełnoletniego rodzeństwa.
- Dyrektor przedszkola wyznacza strefę w szatni, w której rodzice przekazują dziecko osobie dyżurującej lub odbierają je z przedszkola (strefa oznaczona jest taśmą czarno-żółtą, ostatnia linia, której Rodzic nie może przekroczyć to linia w holu przy telfoksie).
- Przed wejściem do szatni Rodzice są zobowiązani do dezynfekcji rąk. W pomieszczeniu Rodzice przebywają w maseczkach ochronnych lub przyłbicach, zakrywając nos i usta.
- W szatni przedszkola, Rodzice przebywają w dystansie 1,5 m, zajmują wolną ławkę. Dzieci z grup: 5,6,7 samodzielnie przebierają się przy swoim znaczku, dzieci młodsze tj. z grup 1 i 2 mogą przebywać przy swoim znaczku z Rodzicem. Należy przy tym pamiętać, by Rodzice zachowali między sobą dystans ok. 1,5 m.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko osobie dyżurującej, bez wchodzenia do sal.
- W okresie epidemii obowiązuje zakaz przynoszenia z domu do przedszkola różnych przedmiotów i zabawek.
- Godziny pracy przedszkola: 6.00 – 17.00.
Rodzice przyprowadzają dzieci w godzinach porannych tj. 6.00 – 8.15, odbierają
w godzinach: 14.00 – 17.00. Czynności związane z przyprowadzeniem i odbieraniem dziecka z przedszkola powinny być wykonywane sprawnie i szybko.
- Osoby odbierające dziecko z przedszkola zobowiązane są opuścić teren przedszkola niezwłocznie po przejęciu nad dzieckiem opieki.
- Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola tylko dzieci zdrowe.
- Rodzice powinni zwracać uwagę na stan zdrowia dziecka przed wyjściem z domu i nie przyprowadzać dziecka do przedszkola, jeśli pojawiły się objawy chorobowe stwarzające podejrzenie zakażenia koronawirusem (kaszel, kichanie, gorączka, ogólne złe samopoczucie).
- Rodzice nie mogą przyprowadzić do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu przedszkolu wszystkim dzieciom nauczyciel odmawia przyjęcia do przedszkola dziecka, u którego widać objawy infekcji, a temperatura ciała zmierzona przy wejściu do przedszkola wynosi powyżej 37,5 C.
- Za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie przejmowania opieki nad dziećmi oraz przekazywania ich pod opiekę rodziców odpowiada woźna oddziałowa lub nauczyciel dyżurujący.
- Od momentu wejścia dziecka do sali pełną odpowiedzialność za nie ponosi nauczyciel opiekujący się oddziałem.
- Nauczyciele opiekujący się dziećmi muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej podczas przebywania w budynku przedszkola (fartuszek, płyn do dezynfekcji rąk, częste mycie rąk).
- Rodzice dziecka z objawami chorobowymi powinni skonsultować się z lekarzem. Dziecko, które nie spełnia kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinno być leczone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Rodzice będą mogli przyprowadzić do przedszkola dziecko, które jest zdrowe i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych dzieci i pracowników przedszkola.
- W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa, takich jak: duszność, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C) kaszel, bóle mięśni i ogólne zmęczenie, rodzice obowiązkowo pozostawiają dziecko w domu, w razie nasilających się objawów powiadamiają stację sanitarno-epidemiologiczną i postępują zgodnie z jej zaleceniami.
- W przypadku podejrzenia o zakażenie wirusem i skierowania dziecka do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora przedszkola, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
5. Procedura dotycząca utrzymywania czystości w przedszkolu
- Za utrzymanie czystości w przedszkolu odpowiedzialni są pracownicy, którym
w zakresie obowiązków przydzielone zostały do sprzątania określone pomieszczenia przedszkolne. - Dyrektor przedszkola zapewnia sprzęt do prac porządkowych oraz środki czyszczące
i myjące niezbędne do wykonywania prac porządkowych. - Dyrektor przedszkola codziennie monitoruje prace porządkowe, zwracając
w szczególności uwagę na utrzymywanie w czystości ciągów komunikacyjnych, mycia i dezynfekowania powierzchni dotykowych w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. - Podstawową zasadą stosowaną przez pracowników podczas wykonywania prac porządkowych powinno być utrzymanie czystości pomieszczeń i sterylności powierzchni, z których korzystają dzieci i pracownicy przedszkola, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
- Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne (schody i korytarze) oraz powierzchnie dotykowe należy regularnie, co najmniej 2 razy dziennie, oczyszczać, używając wody
z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. Należy myć i dokładnie odkażać każdego dnia:
- biurka,
- drzwi,
- poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków (po każdej grupie),
- ramy leżaczków,
- klamki,
- włączniki światła,
- poręcze i uchwyty,
- używane prze dzieci zabawki lub inne przedmioty, z których korzystają podczas zabawy.
- Środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji powinny być stosowane zgodnie
z wytycznymi i zaleceniami podanymi przez producenta. - Podczas prac porządkowych pracownik zobowiązany jest stosować zalecane środki ochrony indywidualnej, przestrzegać zasad higieny oraz zachowywać reguły ostrożności: do procesu dezynfekcji stosować rękawice ochronne z długim mankietem, używać w przypadku stosowania preparatów w spryskiwaczach ze względu na ryzyko podrażnienia oczu i dróg oddechowych, nie dotykać twarzy rękami w rękawiczkach, nie zakładać ponownie uprzednio zdjętych rękawic jednorazowych, do dezynfekcji nie używać tych samych ściereczek w różnych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka, WC). To może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa.
- Dezynfekowanie powierzchni za pomocą środków dezynfekcyjnych powinno być skuteczne i wymaga prawidłowego ich stosowania:
- usunięcia wodą zanieczyszczeń przed dezynfekcją,
- sprawdzenia daty przydatności do użycia (jeśli data jest przekroczona, całkowita dezynfekcja nie jest już gwarantowana),
- użycia środka w odpowiednim stężeniu (preparat nie zadziała, jeśli będzie źle dozowany),
- naniesienia na powierzchnię odpowiedniej ilości preparatu niczego nie pomijając,
- przestrzegania zalecanego czasu zastosowania, pozostawienia preparatu przez wskazany przez producenta okres (dezynfekowana powierzchnia powinna pozostawać wilgotna przez zalecany czas niezbędny do zabicie wirusów).
- W przypadku dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością np. blatów stołów kuchennych, należy przepłukać je czystą wodą, po odczekaniu zalecanego czasu pomiędzy procesem dezynfekcji a płukaniem.
- Podczas sprzątania wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, bo czas ulotnienia się warstwy cieczy zależy od temperatury otoczenia i cyrkulacji powietrza.
- Z wyznaczonych, stałych sal przydzielonych grupom należy w pierwszej kolejności usunąć wszystkie przedmioty, sprzęty, zabawki i pomoce dydaktyczne, których nie można skutecznie dezynfekować, we współpracy z nauczycielem pracującym w danej sali.
- Sprzęt i środki służące do utrzymania czystości powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach. Po zakończonej pracy pracownik powinien:
- umieścić sprzęt i środki chemiczne w wyznaczonym do ich przechowywania miejscu,
- zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego innych osób i dzieci,
- oznaczyć w prowadzonym rejestrze miejsce i czas przeprowadzanej dezynfekcji. Rejestr powinien być złożony w miejscu dostępnym dla nauczycieli.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia w danej sali jest uprawniony do sprawdzenia, każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć z dziećmi, czy:
- sala została posprzątana i wywietrzona,
- znajdujący się w niej sprzęt, pomoce i zabawki zdezynfekowane.
- Nauczyciel może zwrócić się o przeprowadzenie dodatkowej dezynfekcji zabawek, którymi bawiły się dzieci i sprzętu w sali w czasie pobytu z grupą w jadalni lub na placu zabaw.
- Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem dzieci podczas jego pobytu w placówce (wewnątrz i na zewnątrz), wdraża dzieci do dbania o higienę osobistą zwłaszcza
o częste i dokładne mycie rąk (po przyjściu do przedszkola oraz przed wyjściem, przed posiłkami, po toalecie, po powrocie z terenu), edukuje je w tym kierunku wykorzystując różnorodne metody i formy pracy z dzieckiem. - Nauczyciel po zakończonej pracy dokonuje ogólnej dezynfekcji sali, notuje ten fakt w karcie rejestrowania higieny pomieszczenia.
6. Procedura korzystania z istniejącego na terenie przedszkola placu zabaw
- Dzieci mogą korzystać z placu zabaw tylko pod nadzorem nauczyciela.
- W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym nauczyciel ma obowiązek czuwać nad ich bezpieczeństwem oraz organizować im warunki do bezpiecznej zabawy.
- Wyjście grup na plac zabaw odbywa się w systemie zmianowym, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
- Zakazane jest przebywanie na placu zabaw więcej niż jednej grupy w tym samym rewirze placu. Dzieci z poszczególnych grup nie mogą się mieszać.
- Każdego dnia, w ramach codziennej kontroli sprawdzającej stan techniczny urządzeń znajdujących się na placu zabaw, pracownik odpowiedzialny za jej przeprowadzenie (konserwator) dokonuje jednocześnie dezynfekcji urządzeń. Wyniki kontroli oraz informację o przeprowadzonej dezynfekcji urządzeń odnotowuje w zeszycie kontroli.
- W razie nieobecności pracownika i niemożności przeprowadzenia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, zostaje on oznaczony taśmą i wyłączony z używania. O braku możliwości wychodzenia na plac zabaw w danym dniu dyrektor powiadamia wszystkich nauczycieli grup.
- Zabrania się wychodzenia z dziećmi na plac zabaw zabezpieczony w ten sposób.
- Przed wejściem z dzieci na plac zabaw nauczyciel powinien:
- · przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania ze sprzętów znajdujących się na placu zabaw,
- · zadbać o stosowny do pory roku i panującej temperatury ubiór dzieci,
- · polecić dzieciom, by ustawiły się jedno za drugim, bez tworzenia par i trzymania się za ręce,
- · w czasie przemieszczania się grupy kontrolować zachowanie dzieci.
- Nauczycielowi nie wolno pozostawić dzieci na placu zabaw bez opieki.
- Nauczyciel zobowiązany jest natychmiast reagować na wszelkie sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, np. zbliżanie się do ogrodzenia i rozmawianie z przygodnymi osobami, znalezienia na placu przedmiotów stanowiących bezpośrednie zagrożenie zakażeniem chorobami wirusowymi (np. skrawki materiałów opatrunkowych).
- Podczas pobytu na placu dzieci mogą skorzystać z toalety znajdującej się w przedszkolu tylko pod opieką pomocy nauczyciela, która dopilnuje, by dziecko po pobycie w toalecie umyło ręce.
- Podczas zabaw na placu wszystkie furtki i bramy wjazdowe powinny być zamknięte.
- Dzieci wracają do budynku jedno za drugim prowadzone przez nauczyciela.
- Po powrocie z zajęć dzieci zdejmują wierzchnie okrycia i udają się do łazienki, żeby umyć ręce. Dopiero po wykonaniu czynności higienicznych przechodzą do sali zabaw.
7. Procedura stosowania zasad higieny przez dzieci
- Dzieci powinny mieć stały dostęp do środków higieny osobistej w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych, z których korzystają. Za bieżące ich uzupełnianie odpowiedzialna jest woźna oddziałowa.
- Nauczyciel w pracy z dziećmi zobowiązany jest stosować środki ochronne przeciwko koronawirusowi oraz przestrzegać zasad higieny, by dzieci uczyły się przez obserwację dobrego przykładu.
- Nauczyciel jest odpowiedzialny za stosowanie podstawowych zasad zapobiegawczych przez dzieci, które istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażeniem.
- Nauczyciel powinien regularnie przypominać dzieciom o zasadach higieny, zaczynając każdy dzień pracy z grupą od zajęć poświęconych tej tematyce. Podczas zajęć prowadzonych w formie dostosowanej do wieku dzieci powinien zwróć ich uwagę na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, dokładne mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
- Pod kierunkiem nauczyciela dzieci powinny często i regularnie myć ręce, szczególnie:
- przed jedzeniem,
- po skorzystaniu z toalety,
- po skorzystaniu z chusteczki higienicznej podczas kichania,
- po styczności dłoni z powierzchnią lub przedmiotem, które mogły zostać zanieczyszczone koronawirusem (dzieci mogą być nosicielem wirusa lub chorować bezobjawowo),
- po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Mycie rąk powinno być tak zorganizowane, by przy każdej umywalce znajdowało się tylko jedno dziecko.
- W razie potrzeby nauczyciel powinien zademonstrować dzieciom jak poprawnie należy myć ręce, żeby usunąć z nich wirusa.
- Nauczyciel powinien zwracać uwagę, jak zachowują się dzieci podczas kaszlu i kichania. W razie niewłaściwego zachowania sprzyjającego rozprzestrzenianiu się wirusa należy pokazać dzieciom, w jaki sposób usta i nos zakrywać zgiętym łokciem. Użyta podczas kichania lub kaszlu chusteczka higieniczna powinna być jak najszybciej wyrzucona do zamkniętego kosza a ręce umyte wodą i mydłem.
- Dzieciom, które kaszlą i kichają należy zorganizować zabawę w bezpiecznej odległości od innych dzieci.
KONCEPCJA PRACY
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO „JAGÓDKA”
W BYDGOSZCZY NA ROK SZKOLNY 2020/21.
Przedszkole Niepubliczne „Jagódka” w Bydgoszczy to przedszkole posiadające wspaniałe tradycje organizacyjne oraz edukacyjne. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole, rozwijanie zamiłowań i talentów, budowanie świadomości własnych inteligencji, a co z tym związane umiejętności skutecznego, szybkiego i zgodnego, z dyspozycjami własnego umysłu, uczenia się.
Realizując podstawę programową wychowania przedszkolnego mamy pewność, że nasi absolwenci zdobędą umiejętności kluczowe niezbędne do podjęcia nauki w szkole. Zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną program wychowania w przedszkolu i zaplanowane sytuacje edukacyjne pozwolą dzieciom rozwijać umiejętności, wiadomości, zdolności, kształtować nawyki, w ramach wszystkich obszarów edukacyjnych niezbędnych do doskonałego radzenia sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi szkoła.
Realizując zadania w świetle zasad i norm określonych w dokumentach prawa oświatowego nauczyciele podejmują działania, rozwijające zarówno zdiagnozowane talenty jak i doskonalące umiejętności wymagające zintensyfikowanej stymulacji.
Poprzez różnorodne formy działań nauczyciele:
- wspomagają dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowaniu czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
- budują system wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się, co jest dobre, a co złe;
- kształtują u dzieci odporność emocjonalną konieczną do racjonalnego radzenia sobie
w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów
i porażek;
- rozwijają umiejętności społeczne, które są niezbędne w poprawnych relacjach
z dziećmi i dorosłymi;
- stwarzają warunki sprzyjające wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci
o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
- podejmują aktywność mającą na celu troskę o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną;
- budują dziecięcą wiedzę o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijają umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
- wprowadzają dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijają umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
- kształtują u dzieci poczucie przynależności społecznej oraz postawę patriotyczną;
- zapewniają dzieciom lepsze szanse edukacyjne poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.
Edukacja w naszym przedszkolu umożliwia dzieciom poznanie języka angielskiego w zakresie obowiązującej podstawy programowej, jak również w stopniu znacznie wykraczającym poza jego ramy.
W bieżącym roku szkolnym będziemy wzmacniać szczególnie wrażliwość estetyczną – kulturę i sztukę poprzez muzykę klasyczną, podczas zajęć umuzykalniających prowadzonych przez wspaniałą skrzypaczkę – absolwentkę Akademii Muzycznej.
Rok szkolny 2020/21 to również czas realizacji nowych form pracy z dzieckiem. W toku codziennych zajęć edukacyjnych nauczycielki będą wprowadzały elementy metody globalnego czytania Glenna Domana już w najmłodszych grupach.
Naszym celem jest wzbogacenie oferty edukacyjnej i dążenie tym samym do ukształtowania otwartych, twórczych, czerpiących radość z działania dzieci.
W bieżącym roku szkolnym nauczycielki planując sytuacje edukacyjne, zarówno w grupie jak i w toku warsztatów dodatkowych, zaproszą dzieci na:
Zajęcia z „Królikiem – Podróżnikiem”, podczas których dzieci poszerzą zainteresowania geograficzne, wiedzę
o najbliższym środowisku, a także o dalekich podróżach. Będą pracowały z mapą, zdobędą informacje z literatury popularno-naukowej oraz wezmą udział w wycieczkach, tych bliskich
i dalekich.
Zajęcia z „Kornikiem – Przyrodnikiem”, na których przedszkolaki rozwiną: zamiłowania przyrodnicze, wzbogacą wiedzę z zakresu zjawisk kierujących naturą, ciekawostek ze świata roślin i zwierząt, różnorodnych form życia, ekologii. Nauczyciele zaproponują również wycieczki o tematyce przyrodniczej wzbogacające dziecięce doświadczenia „z zakresu życia roślin i zwierząt”.
Zajęcia ze „Świetlikiem – Kucharzykiem”, które rozwiną miłość kulinarną, umiejętności tworzenia i eksponowania potraw kuchni regionalnej, polskiej i europejskiej. Tu dzieci będą poznawały tajniki receptur na pyszne pierniczki, ciastka, wykonają zdrowe soki, sałatki oraz kolorowe kanapki.
Zajęcia z „Żyrafką – Fotografką”, rozwijające: wrażliwość wizualno – przestrzenną, poczucie estetyki, wiedzę dotyczącą technik plastycznych, barwy, proporcji. Zajęcia malarskie, graficzne doskonalące wiedzę o barwach i pozwalające zgromadzić doświadczenia artystyczne. Finalnie wytwory dziecięce będą uwieczniane fotografiami, które znajdą się na Facebooku naszego przedszkola.
Zajęcia z „Konikiem – Zawodnikiem”, dzięki którym dzieci nauczą się przestrzegania zasad w grach zespołowych, wykonają szereg ćwiczeń stanowiących „trening sportowy”, będą uczestniczyły w zabawach ruchowych wdrażających do zgodnej współpracy, uczciwej rywalizacji i samokontroli. Rozwiną sprawność fizyczną, zwinność, szybkość, nauczą się starannego wykonywania ćwiczeń.
Zajęcia z „Kaczorem – Konstruktorem”, podczas których przedszkolaki wykonają prace użytkowe takie jak: pudełko, karmnik, wieszak czy pojazd z kartonów. Tu nauczą się planowania pracy, twórczego myślenia, poszukiwania rozwiązań w świecie techniki i prac ręcznych.
Zajęcia z „Mróweczką – Tancereczką” dzięki którym dzieci poznają taniec „za kulisami”, zdobędą wiedzę dotyczącą rytmu, dźwięku. Doświadczą muzyki i ruchu, nauczą się układów tanecznych tradycyjnych i nowoczesnych, wystąpią w małych formach scenicznych.
Zajęcia z „ Profesorem – Muchomorem”, podczas których przedszkolne „Jagódki” rozwiną: wiedzę z zakresu podstaw fizyki, chemii, przyrody, cywilizacji. Zrozumieją zasady rządzące światem natury i wytworami ludzkiego umysłu. Tu dokonają eksperymentów wyjaśniających zjawiska fizyczne i odpowiedzą na pytania np. dlaczego para zamienia się w wodę, a woda w lód? Dowiedzą się, co pływa, a co tonie i dlaczego samolot utrzymuje się w powietrzu oraz wiele więcej.
Podczas realizacji powyższych zadań nauczyciele zastosują różnorodne metody i formy pracy z dziećmi. Wykorzystają swoją wiedzę dotyczącą sposobów działań edukacyjnych i wdrożą ją w sytuacjach zadaniowych.
W roku szkolnym 2020/21 stworzymy dzieciom przestrzeń, w której nauka i zabawa będą przebiegały skutecznie i interesująco. Dzieci we wszystkich grupach wiekowych otrzymują, od otaczających je dorosłych, niezbędną do dalszego rozwoju, wiedzę oraz wachlarz umiejętności potrzebnych do skutecznego porozumiewania się w środowisku społecznym. Nasze działania edukacyjne i wychowawcze organizowane w przyjaznym otoczeniu, ukształtują sprawności, nawyki dziecięce oraz świadomość własnych inteligencji, a przez to wiarę w siebie.